Kardeşlik Hamurunda “UN”unuz Olsun

 

KİHMED ve Kocaeli İHH ortak projesi kapsamında Suriyeli kardeşlerimize bir tır UN gönderiyoruz.

Kuveyt Türk İzmit Şubesi
TR 78 0020 5000 0911 8795 5000 01

Havale işleminizin açıklama kısmına “UN BEDELİ” yazdırınız.

KARDEŞLİK HAMURUNDA UN‘ UNUZ OLSUN…

KİHMED ve Kocaeli İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliği ile  iç savaş ve zulüm altında, zorlu kış şartlarında yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimize yönelik, en acil ihtiyaçlardan olan ekmek yapımı için  “Un Kampanyası” başlatıldı.

Yeryüzünün dört bir yanında savaş, afet, hastalık ve yoksulluktan dolayı milyonlarca insan yaşam mücadelesi veriyor. Bunun üstüne kış mevsiminin gelmesiyle başlayan soğuk hava, kriz bölgelerinde hayata tutunmaya çalışan insanları çok zor koşullar altında bırakıyor.

Özellikle son 10 yıl içerisinde bölgelerde yaşanan savaş, afet, hastalık ve yoksulluk nedeniyle yüz binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca dul ve yetim de sahipsiz kaldı. Bu durum geride telafisi mümkün olmayan tahribatlar bıraktı. Yurtlarından kovularak mülteci konumuna düşen milyonlarca insan, derme çatma kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

Barınmadan gıdaya, sağlık ve eğitim sorunlarından psikolojik yardımlara kadar çok sayıda acil ihtiyacı bulunan bu insanların verdiği yaşam mücadelesine şimdi kış soğukları da eklenince hayat onlar için daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor.

Bu nedenle KİHMED ve Kocaeli İHH iş birliğiyle savaş ve zulüm altında ezilen Suriyeli kardeşlerimize bir nebze de olsa yardım edebilmek adına; hayatın devamı için gereken en önemli gıda maddelerinden, ekmek yapımında kullanılmak üzere “Kardeşlik Hamurunda UN’ uz olsun.” kampanyasını başlatmış bulunuyoruz. Bir tır UN ile kardeşlerimize ellerimizi uzatıyoruz.

“Kardeşlik Hamurunda UN’ uz olsun” sloganıyla start verilen kampanya kapsamında Suriye’ ye ulaştırılmak üzere yardımseverlerin katkılarıyla  60 TL karşılığında bir çuval UN gönderilecek olup; ekmek fabrikalarında ekmek olarak yetim, öksüz, mazlum kalmış kardeşlerimize ulaştırılacak.

UN Kampanyamıza destek olmak için banka hesap numaralarımıza ve nakit olarak bağışta bulunabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için de ‘0262 324 16 71 – 0262 324 99 79‘ numaralı telefona ulaşılabilirsiniz.

 

Suriye Krizinin Arka Planı

1963 yılında Baas Partisi’nin gerçekleştirdiği askerî darbenin ardından olağanüstü hâl ile yönetilmeye başlayan Suriye’de 1970’ten bu yana Esed ailesi hüküm sürmektedir. Darbenin ardından ülkenin tek söz sahibi olan Hafız Esed’e karşı Suriye İhvan-ı Müslimin hareketinin başlattığı özgürlük mücadelesi, dönemin en büyük muhalif hareketi hâline gelmiştir. Muhaliflerin başlattığı özgürlük mücadelesine karşı çok sert tedbirler alan Hafız Esed, 1982’de hunharca bir yönteme başvurarak yaklaşık 50.000 kişinin öldürüldüğü, 20.000 kişinin kayıp olarak raporlara geçtiği Hama Katliamı’nı gerçekleştirmiştir.

Yine Tadmur, Halep, Rakka başta olmak üzere diğer birçok bölgede sivilleri hedef alan katliamlar yapılarak halkın özgürlük talepleri yıllarca bastırılmaya çalışılmıştır. Yaklaşık 50 yıldır zulme, baskılara, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı mücadele veren Suriye halkı, bugün yine büyük bir toplu kıyıma maruz kalmaktadır. Mart 2011’de ülkenin güneybatı ucunda bulunan Deraa şehrinde yaşları 9 ila 15 arasında değişen aynı aileden 15 çocuk okul duvarına yazdıkları bir slogan nedeniyle tutuklanarak alıkonulmuş, işkenceye uğramış; takip eden günlerde çocukların yakınları bu durumu protesto etmek için sokaklara çıkınca kolluk kuvvetlerinin şiddetine maruz kalmış, bu olayların ardından başlayan kitlesel gösteriler İdlip, Halep, Hama, Humus, Banyas ve Lazkiye gibi farklı şehirlere yayılarak ülke çapında bir başkaldırıya dönüşmüştür.

2011 Mart ayından itibaren altı ay boyunca cuma namazları sonrasında gösteriler yaparak barışçıl bir şekilde reform talep eden Suriye halkı, sadece daha özgür bir ortamda yaşayabilmek için reformlar yapılması yönündeki taleplerini dile getirmiştir. Protestoların yayılması üzerine Beşşar Esed 2011 Mart ve Nisan aylarında Şam’daki meclisten yaptığı iki konuşmada örgütlenme, parti kurma, sendikal haklar, daha özgür seçimler, sosyal adaletin sağlanması ve Kürt, Arap, Türkmen gibi Suriye içerisinde yaşayan farklı toplulukların haklarının korunmasına yönelik çeşitli alanlarda reformlar gerçekleştirileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Ancak verilen sözlerin hiçbirinde durulmamış, aksine gösterileri bastırmak için ateşli silahlar kullanılarak sadece Deraa’da ilk dört ay içerisinde yüzlerce insan öldürülmüştür. Yakınları ölen ve tutuklanan Suriyeliler, Beşşar Esed’in politikalarının değişeceğine dair umutlarını yitirmiş ve barışçıl protestoların yerini rejimin devrilmesi gerektiği düşüncesini benimseyen bir başkaldırı hareketi almıştır. Temmuz 2011’den bu yana olaylar Suriye’de ordudan kaçan askerlerin muhaliflerin saflarına katılması ve halkın silahlı rejim güçlerine karşı kendini savunmak üzere silahlanmasıyla seyir değiştirmiş ve ülkede bir iç savaş başlamıştır. Esed güçleri savaşın ilk gününden bu yana çocuk, kadın, yaşlı demeden sivilleri karadan ve havadan bombalamakta, insanlık suçu işleyerek kimyasal silah kullanmaktadır.

21 Ağustos 2013’te Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Guta banliyösünde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısında aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 1.300’den fazla sivil hayatını kaybetmiştir. Esed güçleri hâlihazırda varil bombalarıyla sivilleri katletmeye devam etmektedir. Bu süreçte uluslararası toplum kendisinden beklenen müdahaleyi gerçekleştirmemiş; Suriyeli sivillere yardım için bir insani yardım koridoru açılması dahi başarılamamıştır. Arap Birliği Barış Planı Suriye’deki krize çözüm üretememiş ve sorun Birleşmiş Milletler (BM)’e taşınmıştır. BM bünyesindeki çalışmalarda öncelikli hedef, taraflar arasında ateşkesin sağlanması ve bir “geçiş hükümetinin” kurulması olarak belirmiş ancak rejimin çözüme yanaşmaması ve saldırılarına devam etmesiyle Suriyeliler için sorun daha da derinleşmiştir.

 

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org