İz Bırakanlar Gecesinde Hocalarımızı Ağırladık

Derneğimiz tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İz Bırakanlar programına İzmit İmam Hatip Lisesi’nde görev yapmış emekli öğretmenlerimizi konuk ettik. Her yıl geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız program vesilesiyle bir neslin öncüsü olmuş, dönemine damga vurmuş emekli hocalarımızı ahde vefa mukabilince öğrencileriyle bir araya getirdik.

Emekleri ve gayretleri ile geleceğimizi inşa eden öğretmenlerimizin üzerimizdeki hakları ödenmeyecek kadar büyüktür. Bu bilinç doğrultusunda unutulmadıklarını hatırlatmak üzere bu yılki düzenlediğimiz programımıza İzmit imam Hatip Lisesi’nden emekli olan öğretmenlerimizden Emrullah Dal, İbrahim Kardeş, Mehmet Türk, Halit Günay, İpar Katre ve Mebrure Topçu teşrif ettiler.

Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen programımıza mezunlarımızın ilgisi yoğun oldu.  Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılışında Dernek Başkanımız Sabahattin Yamak kısa bir konuşma yaptı. Gerek bilimsel gerek sanatsal, gerekse kültürel ve ahlaki kalkınmanın temelinde kıymetli hocalarımızın emekleri olduğunu ifade eden Başkan Yamak, bu emek ve gayretlerin hiçbir şekilde ödenemeyeceğine dikkat çekti.

“Haklarını Asla Ödeyemeyiz”

Başkan Yamak sözlerine şöyle devam etti: “Bizlere kara tahta önünde karakter aşılayan, öğütleri,  bilgileri, gayret ve birikimleri ile şahsiyetimizi mayalayan kıymetli öğretmenlerimizi son nefesimize kadar unutmayacağız. Bu meyanda üzerimizde en ufak katkısı olan bütün öğretmenlerimizi minnet ve şükranla anacağız. Bir harf için kırk yıl köle olmaya göze almış bir kültürün çocukları olarak ilim ve irfanın bekçileri konumundaki hocalarımıza olan borcumuzu bir ömür ödeyemeyeceğimizin bilincindeyiz. Hayatımızın her anında öğretmenlerimizin üzerimizdeki emeklerine layık olabilmek en büyük gayretimizdir. Bu tür programlar öğretmenlerimize; gönüllerimize ve zihinlerimize bıraktıkları izin derinliğini göstermek açısından bir imkân sunuyor bize. Haklarını asla ödeyemeyiz. Bu programlar ile onları unutmadığımızı, her an hatırlandığımızı ikrar etmek ve küçük de olsa kendilerine bir teşekkür sunmak istiyoruz. Hoca talebe müessesini diri tutmak ve geçmişte yaşanılan anıları tazelemek istiyoruz. Cenabı Hak tüm hocalarımızdan razı olsun. Emeklerini zayi etmesin. Bu program vesilesi ile bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyoruz. ”

Dernek Başkanımızın yaptığı konuşma sonrasında programımız, imam hatip mezunlarımızdan Mehmet Ali Karadaşlı’ın sunumuyla,  konuk öğretmenlerimiz sahnede yerini almasıyla devam etti. Karşılıklı sohbet atmosferinde devam eden gecede öğretmenlerimiz görev yaptıkları İmam Hatip yıllarındaki anılarını program katılımcıları ve öğrencileri ile paylaştılar. Sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleştirilen  İz Bırakanlar Programımız, misafir öğretmenlerimize  takdim edilen hediyelerle birlikte çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org