Kamuoyuna Duyuru

Bugün yerel bir gazetede yapılan hiç bir şekilde gazetecilik ilkelerine sığmayan asılsız, mesnetsiz ve haddi aşan haberle ilgili Kamuoyu Duyurusu:

İmam hatip mensupları olarak kimden gelirse gelsin her türlü ahlaksızlığın karşısındayız. Ve hertürlü ahlaksızlığın toplumumuza sirayet etmemesi için dün olduğu gibi bugünde var gücüyle çalışan birey ve kurumlardan olmaya devam edeceğiz. Ve biz biliyoruz ki, her türlü ahlaksızlığı bertaraf etmek sadece bizim değil, bu toplumu oluşturan bütün bireylerin, kesimlerin, STK’ ların, medyanın el birliği ile olabilecek bir çalışmadır. Herkesin bu sorumlulukla hareket etmesi en temel görevidir.

Ahlaksızlığı başka bir ahlaksızlığın malzemesi yapanları ise kamuoyu vicdanına bırakıyor ve nefretle kınıyoruz. Kurgu yada gerçek farketmeksizin toplum nezdinde hoş karşılanmayacak bir olayı belli bir kesime mal ederek, bir densizin davranışını belli bir kesimin tamamına şamil kılarak haber yapmak malum ahlaksızlıktan daha büyük bir ahlaksızlıktır.

Yaşanılan çirkin hadiseyi imam hatip okulunda yapılmış gibi göstermek ve bunu bütün bir imam hatip camiasına mal etme niyeti ve imasında bulunmak toplumu kutuplaştırmanın adıdır.

Yaşanılan çirkinliğin nerede ve ne niyetle yapıldığını araştırmadan bunu Müslümanların aleyhinde kullanmaya kalkışmak başlı başına bir nefretin neticesidir.

Bu tür olayları bir camiayı hedef alarak gazete sayfalarına taşımak ne basın ahlakına ne de vicdan yasasına sığmaktadır.

Bu haberi yaparak camiamızı töhmet altında koyanları, toplumsal kutuplaşmada rol alan sözüm ona gazetecileri şiddetle kınıyoruz.

Bu haberin yayınlanmasına göz yumanları kamuoyu karşısında özür dilemeye davet ediyor ve haberin bir an evvel gazeteciliğe yakışır bir ahlakla tekzip edilmesini bekliyoruz.

Sabahattin YAMAK
ÖNDER İl Başkanı ve KİHMED Yönetim Kurulu Başkanı

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org