KİHMED Türkiye’de İlk Üçte.

Kocaeli’yi ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunan Türkiye İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği Genel Başkanı Bekiroğlu, KİHMED’e övgüler yağdırdı

 

NURŞAH ŞAHİN

Kocaeli ziyaretinizin sebebi nedir?

Kısa adı ÖNDER olan İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği, 13 Haziran’da genel kurulunu gerçekleştirdi. Ben genel başkan yardımcılığını yaptığım derneğin genel başkanlığına seçildim. Yeni bir yönetimiz. Bu nedenle il derneklerimizi yerinde ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunuyor, tanışıyoruz.

Çok imam hatip mi? Yoksa kaliteli imam hatip mi? Önceliğiniz hangisi olur?

İmam hatiplerin kalitesi, Türkiye’nin mevcut eğitim kalitesinden ayrı bir unsur olarak ele alınamaz. Tüm eğitim sistemindeki kalite eksiklikleri elbette imam hatiplere de yansıyor. Yüzde 100 kaliteli okullar açalım demek çok ütopik bir şey. İmam hatipler belli hassasiyeti olan okullardır. Bu yüzden biz imam hatiplerin yaygın olarak açılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda da sayıyı kaliteye kurban etmeyi düşünmüyoruz.

Evet her yerde yaygın olarak imam hatipler açılmalı. Ama imam hatiplerin her yerde açılmasını bir baskı unsuru gibi düşünmemek lazım.

Din eğitimi bizce bu ülkenin temel bir ihtiyacıydı ve bu dönem dönem engellenmiştir. İmam hatipler yaygınlaşınca sanki çok absürt bir şey oluyormuş gibi algılanıyor. Hayır, öyle bir şey olmuyor. Bu ülkenin en temel ihtiyaçlarından biri yaygınlaşmış oluyor, o kadar.

 

SORUN TELEFONDA DEĞİL

Günümüzde mesela sosyal medya diye bir olgu var. ÖNDER’in sosyal medya-öğrenci ilişkisine bakışı nasıl?

Bu konuda “teknoloji aşkı ve teknoloji nefreti” şeklinde bir durum oluşturuluyor. Bence bu yanlış.  Evet teknoloji şart ama bunu abartmamak lazım. Biz imam hatip öğrencilerimiz açısından da “Hadi interneti kapatalım, tabletleri yasaklayıp klasik eğitime dönelim” yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Tabi ki çocuklar internetle tanışacak, telefonda oyun oynayacak. Bizim yapmamız gereken sadece telefona olan bağımlılığını kurtarmak.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yapılmalı?

Teknoloji geldiği zaman kendi zihniyetini de beraberinde getiriyor. Kabul. Ama esas mesele telefonla ilgili değil. O yanlış zihniyeti bastırabilmek ve bizim kendi zihniyetimizi güçlendirebilmek. Bunu da çocuklara bir aşk ve ideal vererek yapabiliriz.

Mesela öğrenciler bu teknolojileri daha iyi bir amaç için kullanabilirler. Bazı çocukların facebook adreslerini bir tebliğ aracı olarak kullanmaları gibi. Bu mümkün.

 

ADİL BULMUYORUM

4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Memnun musunuz?

Gayet memnunuz. Bu sistemle aslında Türkiye’de bir devrim yaşanmıştır.

Bize göre bu ülkedeki her bir çocuk asgari din eğitimini almalıdır. Mezhebi farklı bile olsa, din inancı olmasa bile, bu ülkenin ortak dinini kültürünü öğrenmelidir. Yoksa iyi bir mimar, gazeteci ya da siyasetçi olamaz. Keşke din eğitiminin daha güçlü ve daha yaygın bir şekilde verilebileceği daha iyi modeller üretebilsek.

Her okulun imam hatiplere dönüştürülmeye çalışıldığı şeklinde eleştiriler yapılıyor yer yer. Böyle bir durum söz konusu mu?

Ben bu ifadenin çok büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede üstelik çoğu milletin dar imkanlarıyla yapılan imam hatipler bir dönem devlet eliyle kapatıldı. Bu süreçte herhangi bir tepki göstermeyenler şimdi bir hak iadesi yapılırken mi hassasiyet gösteriyorlar? O zaman imam hatiplerin önü kapatılmıştı. Şimdi açılıyor. İnanın ortada başka bir şey yok. Ben bu eleştirileri adil bulmuyorum.

 

ÖLDÜRÜYORUZ

İmam Hatip okullarının bugün en temel sorunları nelerdir?

Sadece imam hatip değil eğitim sistemimizden kaynaklanan sorular ve sorunlar var. Bence en önemli sorun test sistemi mantığında. Bu test mantığı bizim çocuklarımızın üretkenliğini öldürüyor. Gerçekten çocuklarımıza zulüm ediyoruz. Çocuklarımızın yeteneklerini öldürüyoruz. Çocuklarımıza çok dar bir alanda yarış yaptırıyoruz. Çocuğu sadece akademik başarıya kilitliyoruz. Halbuki kendi yetenekleri ile ilgili bir alanda başarılı olabilir. Öncelikle bu sorunu aşmamız lazım.

İmam hatip okulları özelinde herhangi bir sorun var mı?

İmam hatip kimliği ve ruhu dediğimiz bir şey var. O kimliğin ve ruhun güçlendirilmesi gerekiyor. Ve bu sorun, imam hatiplerin sayısının artırılması ve güzel okullarımızın varlığı ile çözülmüyor. Bu nedenle “nitelikli yenilik” kavramını ön plana çıkardık. Ve bu konu çerçevesinde bir kurultay düzenledik.

 

İMAM HATİPÇİLİK YAPMIYORUZ

Peki ÖNDER bir mezunlar derneği. Mezunları sürece ne kadar dahil ediyorsunuz?

Bizim varlığımızın sebebi öğrenciler. Bu yüzden öğrencilerimize dönük özel çalışmalarımız var. Mesela mezunlarla öğrencileri buluşturuyor, onlara ağabeylik yapıyoruz. Ayrıca kamplar, kitap okuma grupları oluşturuyoruz.

Şurası bir gerçek ki, imam hatip kimliği enteresan bir frekans uyuşmasına vesile oluyor. Biz bu kimliğimiz nedeniyle kuşaklar arasında dahi rahat iletişim kurabiliyoruz.

İmam hatipli olmayan öğrencilerle ilgili ÖNDER ne düşünüyor?

Şunu özellikle ifade etmem gerekiyor. Biz imam hatipçilik yapmıyoruz. Bu ülkede yaşayan bütün öğrenciler bizim. Biz sadece her öğrencinin asgari bir din eğitimi alması gerektiğini ifade ediyor ve imam hatiplerin önemine vurgu yapıyoruz. İmam hatip öğrencilerinin ahlak, din kültürü, gelenek ve adap yönünden daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Ama bunu bir ayrımcılık olarak görmüyoruz. Diğer öğrencilere de nasıl aktarırız, bunun derdindeyiz.

 

ÖRNEK OLUYORLAR

KİHMED’i nasıl buluyorsunuz?

ÖNDER, Türkiye genelinde 400’ü aşkın imam hatip lisesi mezunları derneğinin çatı kuruluşu. Mezun sayımız yaklaşık 1.5 milyon. Kocaeli İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği de bizim Türkiye’deki en güçlü derneklerimizden biri. Türkiye’de bir sıralama yaparsak KİHMED ilk üçe çok rahat bir şekilde girecektir. Ekipleriyle, çalışmalarıyla, dinamizmleriyle güzel işler yapıyorlar, diğer derneklere de örnek oluyorlar.

 

TARİH MEZUNU

Halit Bekiroğlu, 1975 Elazığ doğumlu. 1993’te Malatya İHL, 1997’de Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını 2001’de Marmara Üniversitesi İslam Felsefesi bölümünde yaptı. Bekiroğlu’nun “Hamira’dan Duşanbe’ye” (şiir) ve “Said Halim Paşa ve Siyaset Ahlakı” adlı iki kitabı bulunuyor. İyi derecede Arapça ve Farsça, orta derecede İngilizce ve Rusça bilen Bekiroğlu, dış ticaretle uğraşıyor.

 

http://www.demokratkocaeli.com/surustu/kihmed-turkiyede-ilk-ucte/

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org