KİHMED’ten Yeni Bir Proje ve Sonuçları

KİHMED “BAĞIMLILIĞIN ETKİSİNDEKİ GENÇLER ARAŞTIRMA” PROJESİ BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (KİHMED) tarafından yürütülen “Bağımlılığın Etkisindeki Gençler Araştırması” projesi ile ilgili; Sekapark Kültür Alanında bulunan KİHMED Eğitim ve Gençlik Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına KİHMED Başkanı Sabahattin YAMAK, Kocaeli ÖNCÜ Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ali KÜÇÜKKESKİN, KİHMED Başkan Yardımcısı Ali BİLGİ ile Proje Koordinatörü Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin TAYLAN, Proje ekibinde yer alan Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf GENÇ katıldı.

Proje hakkında bilgi veren KİHMED Başkanı Sabahattin YAMAK; “Çok değerli hocalarımızın öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz araştırmamızla Kocaeli İzmit ve Kartepe’ deki Liselerde öğrenim gören öğrencilerimiz arasında sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile internet bağımlılığı durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır.

Bu kapsamda Nisan ve Mayıs 2015 tarihlerinde Araştırma ve Proje Ekibimiz Y. Doç. Dr. Hasan Hüseyin TAYLAN (Sakarya Üniversitesi); Doç. Dr. Yusuf Genç (Sakarya Üniversitesi); Y. Doç. Dr. İsmail Barış (Üsküdar Üniversitesi) hocalarımızın nezaretinde, İzmit ve Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerini temsilen seçilen 7 okuldan toplam 1100 öğrenci ile rehber öğretmenlerin de desteği sağlanarak sınıf ortamında anketler uygulanmıştır. “ dedi.

Daha sonra Proje Koordinatörü Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Hasan Hüseyin TAYLAN, araştırma hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Buna göre gerçekleştirilen araştırma sonucunda şu çarpıcı sonuçlara ulaşıldı:
HANELERIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU (%90,4) INTERNET ÖZELLIKLI CIHAZLARA SAHIP

Evlerin çoğunda (%88) bilgisayar var. Hanelerin büyük çoğunluğu (%90,4) internet özellikli cihazlara sahip. Öğrenciler, günlük ortalama 47 dakika kitap okumakta; 1 saat ders çalışmakta; 1,5 saat televizyon izlemekte; yine 1,5 saat bilgisayar kullanmakta; 2 saatten fazla internet ve akıllı cep telefonu kullanmakta. Öğrencilerin yüzde 80’inin Facebook hesabı bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin %40 Twitter hesabı vardır. Öğrencilerin internet kullanmaktaki en önemli amaçları sırasıyla, sosyal medya; dizi, film, video izleme ve yükleme ve sanal sohbet ve “chat” amaçlı internet kullanımıdır.

PARÇALANMIŞ AILEDEKI ÖĞRENCILER, DIĞER AILE BIÇIMLERINDEN DAHA ÇOK INTERNET BAĞIMLISI

Lise öğrencilerinin yüzde 4,1’i internet bağımlısıdır. Yüzde 21,6’sı ise internet bağımlısı değil ama internet bağımlılığı riski taşıyan grupta. Erkekler, kızlardan daha çok internet bağımlısı. Erkeklerde internet bağımlılığı, yüzde 5,6; kızlarda ise yüzde 2,2. Parçalanmış ailedeki öğrenciler, diğer aile biçimlerinden daha çok internet bağımlısı. Ayrıca düşük akademik ortalamaya sahip olanlar, daha çok internet bağımlısı. İnternet bağımlılığı arttıkça not ortalaması düşmektedir. Evdeki kişi sayısı az olan ailelerde internet bağımlılığı daha yüksek.

LISELERDE SIGARA IÇME ORANI YÜZDE 28,2

Yine araştırmaya göre liselerde sigara içme oranı yüzde 28,2. Erkek öğrenciler, kız öğrencilerden daha çok sigara içmekte. Parçalanmış ailedeki gençler, daha çok sigara içmektedir.

PARÇALANMIŞ AILELERDEN GELEN LISE ÖĞRENCILERININ NEREDEYSE ÜÇTE BIRI (YÜZDE 31,7’SI) ALKOL KULLANICISI

Öğrencilerin yüzde 2,4’ü alkolü çok sık tüketmekte; yüzde 9,2’si ise ara sıra alkol kullanmakta. Çok az alkol tüketenlerin oranı ise yüzde 6,5. Toplamda az ya da çok alkol kullanımı yüzde 18,1. Erkek öğrenciler, kız öğrencilerden daha çok alkol tüketmekte. Kızların alkol kullananlarının oranı yüzde 8. Erkeklerde ise alkol kullanım oranı yüzde 25,3. Parçalanmış ailedeki gençler, daha çok alkol tüketmektedir. Parçalanmış ailelerden gelen lise öğrencilerinin neredeyse üçte biri (yüzde 31,7’si) alkol kullanıcısıdır.

GENIŞ AILEDE YAŞAYANLAR, DIĞER AILE BIÇIMLERINE GÖRE DAHA ÇOK MADDE KULLANMAKTA.

Liselerde (az ya da çok) madde kullanımı yüzde 3,6’dır. Yüzde 1,2’si uyuşturucu, uçucu maddeyi çok sık kullanmakta. Uyuşturucu ve uçucu madde kullanımının ayrıntılarına bakıldığında öğrenciler en çok Esrar, Yatıştırıcı/sakinleştirici ilaçlar, Bonzai ve Ecstasy gibi maddeler kullanmaktadır. Ailesinin madde kullandığını bilmediği öğrenci oranı yüzde 2,3. Madde kullandığını bilip te ailesinin onay vermediği öğrenci oranı yüzde 1,8. Erkek öğrenciler, kız öğrencilerden daha çok madde kullanmaktadır. Kızların madde kullananlarının oranı sadece binde 8’dir. Erkeklerde ise madde kullanım oranı yüzde 4,9’dur. Geniş ailede yaşayanlar, diğer aile biçimlerine göre daha çok madde kullanmakta.

LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA İNTIHARA TEŞEBBÜS ORANI YÜZDE 11

Araştırmaya göre; evden kaçan öğrenci oranı, yüzde 17. Kendine zarar verme düşüncesinde olanlar, yüzde 23’tür. İntihara teşebbüs oranı ise yüzde 11.

Lise öğrencilerinin çok azı, genel olarak insanlara çok güvenmekte. Üçte ikilik kısmı, insanlara az güvenmektedir. Aileye ve aile üyelerine güven ise yüksek. Neredeyse tamamı, az ya da çok ailesine güvenmekte.
Lise öğrencilerinin üçte biri okulda kendini güvende hissetmekte; yarısı ise, okulda kendini az güvende hissetmektedir. Okulda hiç güvende değilim diyenler, yüzde 12,4’tür.

Öğrencilerin çoğunluğu, ailesinin maddi durumundan (%84,1); kendi sağlığından (%85,8) ve genel olarak yaşamından (%67) memnun.
Öğrencilerin yarıya yakını (%40) evde ve okulda hiçbir şey yapası gelmemekte. Üçte biri, yapmak istedikleri şeylere konsantre olamamaktadır. Dörtte birinden fazlası, kendini hüzünlü ve kederli hissetmekte.

Araştırma hakkında verilen detaylı bilgilendirmeler sonrası KİHMED Başkanı Sabahattin YAMAK’ın, “KİHMED ve Kocaeli ÖNCÜ Gençlik ve Spor Kulübü olarak bu tür sosyal sorumluluk projelerine devam ederek, tespit edilen sorunlara çözümler arayacağız. Gençlerimizi ve geleceğimizi koruma adına var gücümüzle, sorumluluklarımızın farkında olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Biliyoruz ki geleceğimiz gençliğimizde. Bu manada en başta Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bize böyle bir araştırma projesinde destek sağladığı için; sonra, bu araştırmamızda projemizin koordinatörlüğü görevini yürüten Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin TAYLAN hocamıza ve araştırma ekibimiz Doç. Dr. Yusuf GENÇ ve Yrd. Doç. Dr. İsmail BARIŞ hocalarımıza emekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” İfadeleriyle basın toplantısı sonlandırıldı.

Araştırma Dosyamızı indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bağımlılığın Etkisindeki Gençler Araştırmamız

 

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org