“AŞURA” DA BİR OLDUK…

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği olarak, bu yıl 13’üncüsünü düzenlediğimiz AŞURA programımızı İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirdik.

Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayının ilk pazar günü Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneğimizin (KİHMED) düzenlediği AŞURE programı bu yıl da İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. İlk olarak katılımcılara çorba ikram edildi. Daha sonra konferans salonunda Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından protokol konuşmaları yapıldı. Son olarak İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç’in okuduğu duanın ardından 400 adet aşure davetlilere dağıtıldı.

img_5308

YOĞUN KATILIM
İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen programa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı ve aynı zamanda KİHMED Başkan Vekili Ali Bilgi, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve SP İzmit İlçe Başkanı Samet Gürsoy, KİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yamak, İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Kazım Arıcı, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Öncüspor Kulübü Başkanı Ali Küçükkeskin, kulübe bağlı sporcular ve okul mezunları ve dernek mensupları katılım sağladı.

img_5302

‘İYİ Kİ İMAM HATİP MEZUNUYUM’

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Kazım Arıcı, “KİHMED’in böyle anlamlı bir etkinliğinde buluşmuş bulunmaktayız. İmam Hatip mezunu ve mensubu olmak büyük bir aileye mensup olmak demektir. Ben şahsen gurur duyuyorum. İyi ki İmam Hatip mezunuyum” dedi.

img_5303

‘YUNUS GİBİ KÜSME LÜKSÜMÜZ YOK’

Ardından KİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yamak, “Acıların ve gözyaşının olduğu bir aydayız. Bizler muharremi bir ayrılık vesilesi olarak değil, Hz. Hüseyin ve Ehli Beytinin şehadetini bizleri bir arada olabilme kabiliyetini geliştirme vesilesi olarak görüyoruz. Bize daha çok bir arada olma geleneğini öğretmiştir. İmam Hatip modeli sadece Türkiye’de değil, tüm İslam coğrafyasında rol model olarak devam ediyor. Biz imam hatipliler kurulduğu ilk günden bugüne hep sıkıntılarla karşılaştık. Ülkemizin ve İslam coğrafyasında biz imam hatiplilere ihtiyacı var. Biz imam hatiplilerin daha çok çalışması gerekiyor. Hiçbirimizin Yunus gibi küsüp gitme lüksümüz yok. Firavun’a karşı olmamız yetmiyor, Musa’nın yanında da olmamız lazım” şeklinde konuştu.

img_5304

ALEVİ KARDEŞLERİMİZİ KENARA İTEMEYİZ’

Başkan Yamak’ın ardından İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ise, “Aşure gününe yüklediğimiz anlam belki o mutluluğu acıyı bir arada yoğurup bir etkinliğe bir birlikteliğe yürümüşüz. Bugün vesilesiyle bazı şeyleri düşünmemiz gerekir. Hz. Hüseyin’i ve oraya gönderen sebepleri, onun dik duruşunu düşüneceğiz. Şii kardeşlerimizi, Alevi kardeşlerimizi kenara itme gibi bir lüksümüz yok. Ehli sünnet çizgisini kalın çizgilerle çizip dışarda kalanları görmeme gibi bir davranışa bürünürsek böyle sıkıntılara yol açmış oluruz” sözlerini kullandı.

img_5296

‘DEĞERİMİZ HALA ANLAŞILMIŞ DEĞİL’

Akmanşen’den sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, “İmam hatiplilerin değeri hala anlaşılmış değil. Özellikle imam hatip ortaokullarına sahip çıkalım. İnsanlarda şöyle bir algı var: ‘Sayıları çok fazla’. Sadece yüzde 10 kadarız. Elbette aşure birlik ve beraberliğimize vesile olacaktır. Bu bayrak, bu din bizim, bu vatan bizim. Ama imam hatip olmazsa sona doğru yaklaşırız” dedi.

img_5305

“MEZUN DEĞİL MENSUBUYUM”

Aktaş’ın ardından Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Muharrem ayı çok sevindiğimiz hadiselerin de olduğu ama Peygamber Efendimizin torununun şehadete erişmesiyle yasını tuttuğumuz bir ay. İmam hatip mezunları ve mensupları olarak ne kadar iftihar etseniz azdır. Ben mezun değil mensubuyum” diye konuştu.

img_5306

‘SEBEBİ ‘OKU’ EMRİNİ YERİNE GETİRMEMEK’

Son olarak kürsüye çıkan İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise, “İmam Hatip mezunu değilim. Babamın sözünü tutmadım, bazen keşke tutsaydım diyorum. Sizler bir öncüsünüz. Yol göstericisiniz. İmam Hatip mezunu olmak sadece mezun olmak değil. Sünnetin yaşayan şeklisiniz. Bir daha 15 Temmuz yaşamayalım. Bizler Rabbimizin kelamını anlayıp da başkalarına anlatmazsak bugün içinde yaşadığımız coğrafya ve ülkemizdeki 15 Temmuzları görmeye devam edeceğiz. ‘Oku’ emrini yerine getirmemekte buluyorum. Bizim örnek olmamız gerekiyor. Bizleri bir araya getirdiği için dernek başkanımıza ve üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç dua okudu.

img_5307

 

 

 

 

 

 

 

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org