Kihmed 30.Geleneksel Buluşmamız

30. MEZUNLAR GÜNÜ BULUŞMAMIZI MEZUNUMUZ VE MILLI SAVUNMA BAKANI FIKRI IŞIK’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTIRDIK.
Her yıl düzenli olarak Temmuz ayının ilk Pazar günü düzenlediğimiz, çok sayıda İmam Hatip mezun ve mensubunun katılımıyla coşkuyla kutlanan “Geleneksel Mezunlar Günü” programımızı 30. kez gerçekleştirdik.
Programa kendisi de İzmit İmam Hatip Lisesi mezunu olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katılım gösterdi. Bakanımız Fikri IŞIK programda yaptığı konuşmada, “FETÖ’nün devlette en fazla kadrolaştığı dönem 28 Şubat’tır. Siz İmam Hatiplerin Orta okullarını kapatırsanız insanları FETÖ’ nün okullarına yönlendirirsiniz. Ne zamana kadar 4+4+4 sistemine kadar. Bugün artık o devletin şaşı bakışı ortadan kalktı. Şu anda İmam Hatip Liseleri hem milletin hem de devletin desteğiyle gelişmesi için büyük bir gayret gösteriliyor. İmam Hatip Liselerinin öğrenci sayılarının artmasından kimse endişelenmesin. İmam Hatip’ten hain yetişmez” dedi.
GENİŞ KATILIM

Uluslararası Fuar Alanında gerçekleştirdiğimiz Mezunlar Günü Buluşmamıza Mezunumuz ve Bakanımız Fikri IŞIK’ın yanı sıra, ÖNDER Genel Başkanımız Halit BEKİROĞLU, AK Parti Kocaeli Milletvekilimiz İlyas ŞEKER SP Genel Başkan Yardımcısı Sinan EJDEROĞLU, SP İl Başkanı Nurettin ÇELİK, Körfez Belediye Başkanımız İsmail BARAN, Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin ÜZÜLMEZ, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Zekeriya ÖZAK, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcımız Ali YEŞİLDAL, İZAYDAŞ Genel Müdürümüz Muhammed SARAÇ, Kocaeli İl Müftümüz Yusuf DOĞAN, Büyükşehir Belediyesi Spor ve Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanımız Ali BİLGİ, Spor İl Müdürümüz Muzaffer ÇİNTİMAR, Din Öğretimi Genel Müdür Yardımcımız İhsan ERKUL ve çok sayıda mezun ve mensubumuz katıldı.

Programımız Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an tilavetinin ardından program Derneğimizin tanıtım videosunun gösterilmesiyle devam etti.

DOSTLUKLAR PEKİŞİYOR

Derneğimiz kurulduğu günden bugüne kadar başta Kocaeli’nin en köklü okullarından İzmit İmam Hatip Lisesi olmak üzere tüm İmam Hatip Liselerinden mezun olanları Temmuz ayının ilk Pazar günü düzenlenen “Mezunlar Günü Buluşmasında” bir araya getiriyor. Geleneksel Mezun Buluşmalarında İmam Hatip camiası hatıralarını canlı tutmanın yanı sıra dostluklarını pekiştiriyor.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KİHMED Başkanımız Sebahattin YAMAK “Güzide kurum KİHMED’ in kurulumuna vesile olan kıymetli ağabeylerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek kurucularımızın isimlerini tek tek okudu. Yamak ardından, “Hepsinden Allah razı olsun. Bu güzel buluşma vesilesiyle aramızdan ayrılmış olanları rahmetle yad ediyoruz. İltifat marifete tabidir. Bu okullara camiamıza hizmet etmiş, çok kıymetli büyüklerimiz var. Türkiye’nin geleneğinden uzaklaştırılmaya çalışıldığında 1951’de İmam Hatipleri açan rahmetli Başbakanımız Adnan Menderes’i minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.
Başkanımız sözlerini, “Bugün olduğumuz yere kolay gelmedik. Adeta tırnaklarımızla kazıyarak geldik. İmam hatipler kutlu mücadelenin örneğidir. Bu ülkenin hangi badireleri atlattığını görmek isteyenler İmam Hatiplerin mücadelelerine baksınlar. Çekilen çileyle yoğruldu bu okullar. Bu okullarımızın sahibi milletin ta kendisidir. Dün olduğu gibi birileri hala bu okulları karalamaya çalışıyor. Ama bütün bunlar bizim gayretimizi arttırıyor. Biz İmam Hatipliler olarak eline silah alarak şiddeti çözüm yolu olarak görenlerden olmadık. İmam hatip okulları bu toplumun ortak paydasıdır” ifadeleriyle sürdürdü.
Ülkemizin zor bir dönemden geçtiğinin farkındayız” diyen YAMAK, “Toplumun tamamını kuşatmayanların bugün uğradıkları hüsranlar yarın da yaşanacaktır. Birbirimize olan güven duygusunu sağlamlaştırmalı bir birimize hüsnü zan ile bakmalıyız. Fitne ateşini beraberlik içerisinde söndürmeliyiz. Biz KİHMED yönetimi olarak canla başla çalışarak sorumluluğumuzun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız etkinliklerle öğrenci kardeşlerimize katkı sunduk. Bu çalışmalarımızı duyuran basın mensuplarını da unutmamalıyız.
“ÇABALAMAK ZORUNDAYIZ”

Yamak’ın ardından söz alan ÖNDER Genel Başkanımız Halit Bekiroğlu, “İmam Hatip aidiyeti gerçekten çok güçlü bir aidiyet. İmam Hatip meselesi Türkiye’nin en önemli ortak paydalarından birisi. Bu aidiyeti dönemsel yaklaşımlara kurban etmememiz gerekiyor. Bütün cemaat, cemiyet yaklaşımlarımızın, etnik yaklaşımlarımızın ötesinde Türkiye’nin ortak paydası olarak değerlendirmemiz gerekiyor. İmam Hatipli olmakla gurur duyabiliriz. Ülkemizin ve İslam dünyasının yaşamış olduklarına rağmen bizler İmam Hatipliler olarak nasıl ümmetin dayanışmasını yeniden ortaya koyabiliriz diye çabalamak zorundayız. Bunu yaparsak çok hayırlı bir iş yapmış oluruz” dedi.

“KİHMED ÖNCÜ DERNEKLERDEN”

“İmam Hatip Liselerinde sayıyı ve kaliteyi arttırmamız lazım” diyen Bekiroğlu, “Şu anda ÖNDER çatısı altında KİHMED’ imiz gibi 500’e yakın dernek imam hatiplere hizmet ediyor. KİHMED bu dernekler içerisinde en etkin hizmet eden derneklerin başında geliyor. Artık sadece Türkiye’de değil bütün Dünya’da konuşan bir imam hatip vizyonuna geçmemiz gerekiyor. Bununla ilgili diğer kurumlarla birlikte bu vizyon çalışmasına başlamış durumdayız. Bugün okuyan gençlerimiz yarın İslam dünyasına ve insanlığa yön verecek. Bu 500’ü aşan mezun derneğimiz hem mezunlarıyla ilgilenen hem de öğrencilerle ilgilenen yapıda olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“NİCE 30 YILLARA”

Bekiroğlu’nun ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Zekeriya ÖZAK, “Özellikle KİHMED’ in yapmış olduğu faaliyetleri takdir ediyoruz. Büyük bir kuruluş çok fazla mensubu var. Nice 30’lu yıllara diyorum. Darısı 60’lı, 90’lı yıllara. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

“ENGELLER KALDIRILDI”

Özak’ın ardından konuşan AK Parti Kocaeli Milletvekilimiz İlyas ŞEKER, “Geçmiş dönemde sırf İmam hatiplerin önünü kesmek için bir çok engel koyuldu. 28 Şubat’ta 12 yaşına kadar yazın gidip camide Kur’an öğretilmesi bile yasaklanmıştı. Bugün Allah’a şükür İmam Hatip Liseleri eğitimine devam ediyor. Bu sıkıntıların hepsi aşıldı. Özellikle AK Parti iktidarımız döneminde İmam Hatiplerin önünün açılması için ne gerekiyorsa yapıldı. İmam hatiplerimizin önündeki o kat sayı engelleri bir bir kaldırıldı. Okuyan çocukları yorumlamaya, düşünmeye yöneltmemiz lazım. Çocukların sorgulaması lazım. Aksi halde işte FETÖ’ nün yaşattıklarını görüyoruz. Aklını kiraya veren gençlere ihtiyacımız yok bizim. Düşünen, üreten gençlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

“İMAM HATİPLİLER KATİPTİR”

Buluşmamızda söz alan SP Genel Başkan Yardımcısı Sinan EJDEROĞLU, “Ümmet şuurunu getiren anlayışı yaşatan değerli imam hatip mensupları var. Ben bir İmam Hatip mensubuyum. Her İmam hatip mensubu bir katiptir. Bir anne babanın salih evlatların katipliğidir. Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle değerli hocalarımın ellerinden öpüyorum. Sizleri saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“KÖKLÜ BİR GELENEK OLUŞTU”

Yoğun programından ötürü etkinliğe gecikmeli bir şekilde katılım gösteren Milli Savunma Bakanımız Fikri IŞIK gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bu organizasyonu gerçekleştiren değerli dernek başkanımıza ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Bu zor bir organizasyon. Sizlerde ülkenin dört bir yanından kalkıp geldiniz sizlere de şükranlarımı arz ediyorum. Artık yaşımız belli bir noktaya geldi. Mezun olduğumuz dönemlerde kendini genç, iddialı hisseden bireylerdik. Mezun olduğum 83 yılının ardından yaklaşık 34 yıl geçti. Burada gerçekten artık bir köklü geleneğin oluştuğunu söylemek abartı olmaz. İnşallah bu geleneği devam ettirmeyi başarırız” dedi.

“İMAM HATİPLER MİLLETİN TALEBİ”

Bakanımız Fikri IŞIK sözlerini, “İmam hatip aslında milletin devlete doğrudan talep olarak iletildiği ve ancak çok partili hayata geçişle birlikte bu talebin savsaklanamaz talep olarak görüldüğü anda imam hatip liseleri hayata geçmeye başladı. 1948 yılında artık vefat edecek insanlarımızı defnedecek hocalarımız kalmadı baskısı tek parti hükümetini adım atmaya zorladı. Kurslar kuruldu. Çok fedakar hocalarımız vardı. Bu fedakarlıkları idraktan maalesef bugün yoksunuz. Bir nesil yetişsin, dinini, diyanetini bilen vatan sever insanlar olsun diye çabalayan insanlar vardı. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin. Milletin imam hatip okullarına sahip çıkması imam hatipleri milletin vazgeçilmez unsurları oldu” diyerek sürdürdü.

“FETÖ’NÜN ÖNÜNÜ AÇTI”

“Devlet geçmişte İmam hatiplere şaşı baktı” diyen Bakanımız Fikri IŞIK, “28 Şubat’ta devleti yöneten bazı kişiler imam hatipleri devletin varlığına tehdit olarak gördü. Zaman bu düşüncelerin sakat olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koydu. Bir dönem çok ağır tedbirler alındı. Okullara girişte büyük adaletsizliklere yol açan kat sayı getirildi. İmam Hatiplerin kapatılması bir tek FETÖ’ nün önünü açtı. Ve İmam hatipte okuduğum dönemde FETÖ’ nün o yapılanması içerisinde bazı arkadaşlarımız vardı. Bunların dini tam anlamadıkları kanaatindeydik. FETÖ’ den içeride yatanlar hocalarının duasıyla, kilitlerin kırılacağını ve serbest kalacaklarını düşünüyorlarmış. Böyle bir şey olabilir mi? Bu yapılanma içerisinde İmam hatipli yok denecek kadar azdır. Geçtiğimiz bir gün gazetede haber vardı” ifadelerini kullandı.

“FETÖ EN FAZLA 28 ŞUBAT’TA KADROLAŞTI”

FETÖ’ nün en fazla devlette örgütlendiği dönem 28 Şubat ve arkasındaki dönemdir. Yine TSK’da FETÖ ’nün en fazla örgütlendiği dönem 28 Şubat’tır. Her insanda az veya çok inanma duygusu vardır. BU duyguyu doğru bilgilerle zenginleştirmezseniz, bir takım sapkın fikirlere insanların inanmasına sebep olursunuz. FETÖ’ den en çok şikayet edenler şunu bilsin FETÖ’ nün devlette en fazla kadrolaştığı dönem 28 Şubat’tır. Siz İmam Hatiplerin Orta okullarını kapatırsanız insanları FETÖ’ nün okullarına yönlendirirsiniz. Ne zamana kadar 4+4+4 sistemine kadar. Bugün artık o devletin şaşı bakışı ortadan kalktı. Şu anda İmam Hatip Liseleri hem milletin hem de devletin desteğiyle gelişmesi için büyük bir gayret gösteriliyor. İmam Hatip Liselerinin öğrenci sayılarının artmasından kimse endişelenmesin. İmam Hatip’ten hain yetişmez.

“SAÇMA SAPAN YASAKLAR VARDI”

Milli Savunma Bakanımız Fikri IŞIK sözlerini, “İmam Hatip Lisesi mezunlarının artık Astsubay okullarına girişlerinin önündeki engelleri kaldırdık. Milli Savunma Bakanlığına bağlı bütün birimlerinde kızlarımız baş örtülü bir şekilde çalışabiliyor. Bunlar saçma sapan yasaklardı. Hamd olsun bunlar şimdi kalktı. İmam Hatip Liselerimizin kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarını arttırmamız lazım. Bu artık kaçınılmaz gözüküyor. Herkes elinden geleni yaparsa ülkemizin geleceği açısından bu çok anlamlı olur. Birbiri için mücadele etmeyi okullarda öğrenebiliriz. Biz geçmiş dönemde gerçekten şanslıydık. Bizlere bu noktada büyük fırsatlar sunuldu” ifadeleriyle sonlandırdı.

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Programımızın son bölümünde Yavuz ALTINIŞIK, Ercan ÖĞCEM, Orhan SARISÜLEYMAN, Abdullah ÜSTÜBİ, Hasan BOSTAN, İZAYDAŞ Genel Müdürümüz Muhammed SARAÇ ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcımız Ali YEŞİLDAL’ a maddi ve manevi destekleri nedeniyle plaket takdiminde bulunduk.

30. Mezunlar Günü Buluşmamız çekilen hatıra fotoğrafları ve ikramımızın ardından son buldu.

Mezunlar Günü buluşmamıza uzaktan ve yakından gelerek katılan tüm misafirlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. Bütün Hakları Saklıdır.
Cedit Mah. Bulutlu Sok. No:9/7 İzmit / KOCAELİ • Tel: 0 262 321 02 320 / 324 16 71 • bilgi@kihmed.org